Hotel Royal Poznań – tablica Powstanie Wielkopolskie
Hotel Royal Poznań – dokumenty Powstanie Wielkopolskie
Hotel Royal Poznań – dokumenty o hotelu
Hotel Royal Poznań – pierwszy hotel
Hotel Royal Poznań – dawniej
Hotel Royal Poznań – hotel dawniej
Hotel Royal Poznań – hotel dawniej
Hotel Royal Poznań – hotel dawniej
Hotel Royal Poznań – hotel dawniej
Hotel Royal Poznań – hotel dawniej

Wydarzenia w skrócie

1905
powstanie hotelu
1918
siedziba Powstania Wielkopolskiego
1978
tablica upamiętniająca
1992
hotel wraca w ręce spadkobierców
2005
Klub Kiwanis

Hotel Royal drogę do obecnego stanu i wyglądu rozpoczął wcześnie, bo już na początku XX wieku. W roku 1905 mógł pochwalić się swoją pierwszą odsłoną. Był wtedy jednym z najmłodszych dzieci poznańskiego hotelarstwa. Jeszcze chwilę wcześniej, pod koniec XIX wieku, w miejscu dzisiejszego hotelu stała destylarnia, gdzie produkowano wysokogatunkowe wina. To właśnie na tyłach tego budynku wzniesiono gmach kamienicy, w której działał przedwojenny „Royal”. Charakter ówczesnego obiektu określa chociażby świadectwo przemysłowe z 1929 roku, w którym opisany on został jako „mały hotel w podwórzu”.


Od samego początku hotel był nie tylko świadkiem doniosłych wydarzeń historycznych, ale również aktywnie przyczynił się do uzupełnienia kart historii Poznania. Na przełomie lat 1918 i 1919 budynek stanowił siedzibę dowództwa głównego Powstania Wielkopolskiego, skąd Stanisław Taczak, Stanisław Łaciński oraz Bogdan Hulewicz kierowali walkami narodowo-wyzwoleńczymi. O wyborze tym zadecydowały przede wszystkim położenie i dogodne rozlokowanie pomieszczeń hotelowych. Po przeniesieniu siedziby, działalność sztabu nadal korzystała z pomocy i uprzejmości właścicieli hotelu. Ciekawostką jest fakt, iż jeden z pierwszych aktów podpisanych przez Stanisława Taczaka wmurowano w ścianę budynku. Jego miejsce jednak pozostanie tajemnicą rodzinną ówczesnych właścicieli i ich potomków.


Po II wojnie światowej nie czekano długo na reaktywację działalności hotelowej „Royala”. Został on pierwszym uroczyście otwartym hotelem w Poznaniu, przeznaczonym dla delegatów Rządu Polskiego. Od tego momentu czekały go różne koleje losu. Na pewien czas zmieniono nawet jego nazwę na „Zacisze”. W tym okresie funkcjonował jako obiekt klasy turystycznej oraz hotel robotniczy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Mieścił się tu też przez jakiś czas „Dom Aktora”.


W ręce spadkobierców trafił dopiero pod koniec roku 1992, a do jego pierwotnej nazwy powrócono dwa lata później. Od tego momentu możemy mówić o nieustannym rozwoju i podnoszeniu standardu oferowanych przez Hotel Royal usług. Co prawda w międzyczasie czekał go jeszcze pożar, jednak na tyle niegroźny, że usuwanie jego skutków zakończyło się tylko remontem. Wydarzenie to było okazją do całkowitej zmiany wizerunku hotelu. Obecni właściciele przykładają dużą wagę do historii tego miejsca, dlatego też obecny wygląd i charakter odwołuje się do jego bogatej tradycji. Hotel Royal to obiekt odnowiony, odrestaurowany, w pełni nowoczesny i odpowiadającym standardom europejskim, a jednocześnie stylowo i dostojnie prezentujący swoją chlubną przeszłość.


Jako że w tradycji naszego hotelu leży wspieranie szczytnych inicjatyw i działań, stanowił on przez 7 lat siedzibę jednego z dwóch działających w Poznaniu Klubów Kiwanis – organizacji charytatywnej powstałej w 1915 roku w USA, której głównym celem jest niesienie pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom, przeciwdziałanie analfabetyzmowi oraz ochrona środowiska i dziedzictwa kultury. Na dzień dzisiejszy zrzesza ona prawie 300 tys. członków należących do ponad 8600 klubów w 94 krajach. Dla członków klubu, Hotel Royal oferuje atrakcyjne zniżki.


Od 2002 roku w hotelu odbywały się coroczne spotkania z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego, w którym to, obok właścicieli i członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Kilkanaście lat temu została odsłonięta tablica upamiętniająca wydarzenia z początku wieku. Przyczyniło się to do realizacji celu obecnych właścicieli – aby to miejsce pozostało w pamięci nie tylko jako dobry hotel, ale także miejsce trwale związane z historią naszego regionu; by goście przybywający tutaj z całego świata, mogli obcować z historią, z której możemy być dumni.


Odbywały się tu także koncerty cykliczne pod nazwą „Czwartki Symfoniczne”. Nasi stali Goście na pewno jeszcze je pamiętają, a właściciele w niedalekiej przyszłości mają zamiar powrócić do tej pięknej tradycji artystycznej, angażującej poznańskich muzyków.


Bez wątpienia można uznać odwiedziny naszych stałych bywalców – wspomnianych artystów, za część „Royalowej” tradycji. Fakt, iż chętnie bywały u nas takie osobistości jak: Irena Kwiatkowska, Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Janda, Grzegorz Turnau, Joanna Szczepkowska, Jacek Fedorowicz, Marian Opania, Jerzy Kamas, Artur Barciś świadczyć może o tym, iż Hotel Royal jest miejscem, gdzie czują się oni komfortowo i chętnie wybierają je na wypoczynek. Coraz częściej odwiedzają nas również muzycy, komicy i aktorzy z innych krajów, co prawdopodobnie jest echem dobrej sławy hotelu wśród rodzimych artystów.

Kameralny hotel, do którego chętnie powrócimy

Przemiła obsługa, możliwość troszkę wcześniejszego zakwaterowania po uzgodnieniu z hotelem, przepyszne śniadania, komfortowe pokoje, blisko centrum, świetny dojazd i parking

Anna (Polska)
RECENZJE BOOKING